Godox Portable Color Photo Printer P100
GODOXP100
Godox CP220 är ett set med fotopapper och integrerat färgband utvecklat speciellt för Godox P100 Portable Color Photo Printer. Papper och färgband är samlade i samma cartridge, så båda byts samtidigt när skrivaren behöver fyllas på.
CP220 används tillsammans med P100:s dye-sublimation printteknik, där färgämnet överförs från färgbandet till fotopappret med hjälp av värme. Det ger jämna färgövergångar, fina detaljer och ett klassiskt fotoprint-look utan synliga bläckdroppar.
Efter utskrift applicerar P100 automatiskt ett skyddande ytskikt som hjälper till att skydda bilderna mot bland annat damm, vatten, fingeravtryck och blekning.
Förpackningen innehåller två cartridges med 10 ark i varje och ger därmed möjlighet till totalt 20 utskrifter. Den integrerade konstruktionen gör bytet snabbt och enkelt utan behov av separat montering av papper och färgband.
| Tillverkare | Godox |
| Kategori | Papper ark |