BLACKMAGIC ATEM MINI EXTREME
SWATEMMINICEXT
Få hjälp av våra specialister
Se och prova utrustningen i Stockholm
Snabb och smidig leverans
Foto och video sedan 1862
Blackmagic ATEM 1 M/E Advanced Panel 10 är en kompakt, professionell hårdvarupanel för ATEM-switchers, utvecklad för snabb och intuitiv kontroll vid liveproduktioner. Panelen kombinerar fysiska knappar, dynamiska etiketter, joystick och T-bar i en dedikerad kontrollyta, så att centrala switchingfunktioner kan hanteras utan att ständigt behöva använda mjukvara.
Med 10 direkta crosspoints och Shift-funktion kan panelen styra upp till 20 ingångar. De bakgrundsbelysta knapparna kan anpassas med olika färger, medan LCD-displayerna gör det möjligt att namnge källorna så att operatören snabbt kan identifiera respektive ingång under produktionen.
ATEM 1 M/E Advanced Panel 10 har en traditionell broadcast-layout med separata program- och previewfunktioner samt direkt åtkomst till centrala switching- och övergångsfunktioner. Det gör panelen lämplig för både fasta studior och mobila liveproduktioner där snabb och effektiv hantering är avgörande.
Panelen har dessutom 10 dedikerade makroknappar som gör det möjligt att aktivera komplexa sekvenser direkt från kontrollytan utan att behöva navigera genom menyer.
Den viktade T-bar-spaken ger manuell kontroll över övergångar och gör det möjligt att styra hastigheten med hög precision under liveproduktionen. Den integrerade 3-axlade joysticken kan bland annat användas för positionering av DVE-element och kamerajusteringar.
Ingångsknapparna har dynamiska displayer där etiketterna kan anpassas efter den aktuella produktionen. Med färgkodade knappar blir det samtidigt enklare att skapa en tydlig och överskådlig layout där viktiga funktioner och källor snabbt kan identifieras.
Panelen ansluts till ATEM-systemet via Ethernet och har 2 x 10/100/1000 Base-T-portar med loop-through, vilket gör det möjligt att ansluta ytterligare kontrollpaneler eller datorer till samma nätverk. Firmware uppdateras via USB-C.
ATEM-hårdvarupaneler kan användas samtidigt med ATEM Software Control, och ändringar som görs på den ena kontrollytan återspeglas på den andra. Det gör det möjligt att kombinera fysisk och mjukvarubaserad kontroll i samma arbetsflöde.
Den kompakta och robusta konstruktionen gör ATEM 1 M/E Advanced Panel 10 lämplig för installation i standardrack, OB-bussar, mobila rack och fly-away-kit. Panelen har en intern strömförsörjning på 100–240 V AC och en strömförbrukning på 45 W.
Blackmagic ATEM 1 M/E Advanced Panel 10
| Tillverkare | Blackmagic |
| Kategori | Tillbehör |