BRIGHT TANGERINE QUICK-RELEASE NATO RAIL MK II
B3000.1121
Köpenhamn
Stockholm (Click & Collect)
Lätt och kompakt cage-kit för Sony FX5 med Arca-kompatibel bottenplatta, flera monteringspunkter och stöd för kamerans original XLR-handtag.
Bright Tangerine Sony FX5 Base Kit ger de grundläggande riggningsmöjligheterna för FX5 utan att göra kamerauppsättningen onödigt stor eller tung. Kitet bildar en kompakt cage runt kameran och ger tillgång till flera monteringspunkter för monitor, ljudutrustning, trådlösa system och andra tillbehör.
Right Side Plate följer formen på FX5 och fungerar både som skydd, grepp och monteringsyta. NATO Wing Grip på motsatt sida ger ytterligare möjligheter för 1/4"- och 3/8"-tillbehör samt NATO-baserad quick-release.
Kitet erbjuder dessutom QD-fästen, Cold Shoe och olika anti-twist-monteringspunkter, så att tillbehör kan placeras på flera olika ställen runt kameran.
Den medföljande Floating Top Plate är utvecklad för användning tillsammans med Sony FX5 original XLR-handtag. Plattan monteras runt handtaget och ger extra riggningsutrymme ovanpå kameran utan att den ursprungliga ljud- och handtagslösningen behöver tas bort.
För en mer minimalistisk uppsättning ingår även en Corner Top Plate med Cold Shoe och QD-fäste. När FX5 används med den avtagbara EVF kan Corner Top Plate användas i stället för Floating Top Plate.
FX5 Bottom Plate fäster kameran med två monteringsskruvar och anti-twist-stöd. Den integrerade Arca-profilen gör det möjligt att montera kameran direkt på kompatibla Arca-system eller bygga vidare med Bright Tangerines OpenRig®-plattform.
En dedikerad HDMI Clamp håller HDMI-kabeln på plats och minskar risken för avbrott eller belastning på kamerans anslutning under inspelning.
Med en total vikt på cirka 340 g är Base Kit en kompakt lösning för FX5-användare som vill ha fler professionella riggningsmöjligheter utan att bygga en stor cine-rigg.
För montering krävs 2,5 mm och 3 mm insexnycklar.
| Tillverkare | Bright Tangerine |
| Kategori | Cage |