NISI 55 MM AIR PROTECTOR FILTER
NISI134900
Köpenhamn
Onlinelager (1-2 dagar lev.)
Få hjälp av våra specialister
Snabb och smidig leverans
Foto och video sedan 1862
Kompakt telezoom med konstant F2.8 för APS-C
Sigma 50-120mm F2.8 DC OS | Contemporary är en ljusstark telezoom för Canon RF-kameror med APS-C-sensor. Med en brännvidd motsvarande cirka 80-192 mm i 35 mm-format och en konstant bländare på F2.8 genom hela zoomområdet passar objektivet utmärkt för bland annat porträtt, event, sport och motiv på avstånd.
Trots den höga ljusstyrkan och det flexibla teleområdet är objektivet endast cirka 97 mm långt och väger cirka 410 g. Det kombinerar därmed flexibiliteten hos en ljusstark telezoom med den smidighet som är en av fördelarna med ett APS-C-system.
Från kort till medellång tele med konstant F2.8
Zoomområdet på 50-120 mm motsvarar cirka 80-192 mm i 35 mm-format på Canon APS-C och täcker ett mångsidigt teleområde för porträtt, event, detaljer och fotografering på avstånd.
Den konstanta maximala bländaren på F2.8 gör det möjligt att behålla samma ljusstyrka genom hela zoomområdet. Samtidigt ger kombinationen av telebrännvidd och stor bländare god motivseparation och en mjuk bakgrundsoskärpa.
Kompakt konstruktion för Canon RF
Canon RF-versionen mäter cirka 69 mm i diameter och 97 mm på längden och väger cirka 410 g. Konstruktionen är särskilt utvecklad för APS-C och kombinerar ett flexibelt teleområde med hög ljusstyrka och optisk bildstabilisering i ett kompakt format.
Sigma har dessutom optimerat autofokusstyrningen för RF-fattningen, och kompatibla Canon-kameror stöder bland annat samverkan med kamerans bildstabilisering samt korrigering av optiska aberrationer.
Hög optisk prestanda genom hela zoomområdet
Den optiska konstruktionen består av 18 element i 13 grupper, inklusive 1 FLD-, 3 SLD- och 4 asfäriska element. Konstruktionen korrigerar effektivt olika optiska aberrationer och är utvecklad för att ge hög kontrast och detaljåtergivning från bildens centrum till kanterna genom hela zoomområdet.
Snabb autofokus med HLA-motor
Objektivet använder Sigmas HLA-motor (High-response Linear Actuator), som ger snabb, exakt och mjuk autofokus. Det gör objektivet väl lämpat för både porträtt och motiv i rörelse där snabb fokusering är avgörande.
Avancerad bildstabilisering med OS2
Den inbyggda optiska bildstabiliseringen använder Sigmas OS2-algoritm och ger upp till 6,5 stegs stabilisering vid 50 mm och 4,5 steg vid 120 mm.
Det gör det enklare att fotografera handhållet med längre slutartider och hjälper till att reducera kameraskakningar, särskilt i den längre delen av zoomområdet.
Anpassat för både foto och video
Sigma 50-120mm F2.8 DC OS | Contemporary är utvecklat med minimal focus breathing, så att förändringen i bildvinkel hålls nere när fokus flyttas. Det ger jämnare och mer naturliga fokusövergångar vid videoinspelning.
Objektivet har dessutom en närgräns på 23 cm vid 50 mm och 55 cm vid 120 mm samt en maximal avbildningsskala på 1:3 i vidvinkelläget.
Damm- och stänkskyddad konstruktion
Objektivet har en damm- och stänkskyddad konstruktion, medan frontelementet är behandlat med en vatten- och oljeavvisande beläggning. Det gör objektivet enklare att hålla rent och bättre lämpat för fotografering under skiftande förhållanden.
Observera: Objektivet är damm- och stänkskyddat, men inte vattentätt.
Sigma 50-120mm F2.8 DC OS | Contemporary
LH585-01 motljusskydd
Objektivväska
LCF-55 IV främre objektivlock
LCR III bakre objektivlock
| Tillverkare | Sigma |
| Kategori | Objektiv |
| Objektivtyp | Zoom |
| Brännviddstyp | Normal |
| Objektivfäste | RF (Canon) |
| Kompatibla objektivfästen | RF (Canon) |
| Bildstabilisator | Ja |
| Autofokus | Ja |
| Vädertätad | Ja |
| Linseelement / Grupper | 18/13 |
| Närgräns | 23 |
| Bländarlameller | 11 |
| Största bländare | 2,8 |
| Minsta bländare | 22 |
| Brännvidd | 50-120 |
| Diameter | 69 MM |
| Längd | 97 MM |
| Vikt | 410 G |
| Filter diameter | 55 mm |