NISI 82 MM AIR PROTECTOR FILTER
NISI134906
Onlinelager (1-2 dagar lev.)
Stockholm (Click & Collect)
Köpenhamn
Sigma 85mm F1.2 DG | Art för Sony E-mount är ett ljusstarkt teleobjektiv för fullformat som kombinerar den klassiska brännvidden 85 mm med en maximal bländare på f/1,2. Kombinationen ger hög detaljåtergivning, mycket kort skärpedjup och mjuk bokeh, vilket gör objektivet särskilt väl lämpat för porträtt, men även för video och fotografering i svagt ljus.
Objektivet kombinerar den höga optiska prestandan i Sigmas Art-serie med en kompakt och lätt konstruktion, Dual HLA-autofokus, professionell hantering och en robust design för både foto och video.
Brännvidden på 85 mm ger ett naturligt perspektiv och ett bekvämt arbetsavstånd vid porträttfotografering. Tillsammans med den stora maximala bländaren på f/1,2 kan du arbeta med mycket kort skärpedjup och effektivt separera motivet från bakgrunden.
Den höga ljusstyrkan ger samtidigt goda möjligheter att fotografera i svagt ljus och gör det möjligt att arbeta kreativt med både naturligt ljus och selektiv fokusering.
Den optiska konstruktionen använder bland annat två SLD-glaselement och glas med hög anomal dispersion för att effektivt reducera axiell kromatisk aberration. Asfäriska element korrigerar samtidigt sfärisk aberration och sagittal koma.
Resultatet är hög upplösning och detaljrik återgivning redan vid största bländaröppning, så att objektivets prestanda vid f/1,2 kan utnyttjas fullt ut för både foto och video.
Kombinationen av 85 mm brännvidd och f/1,2 ger ett mycket kort skärpedjup och en tydlig separation mellan motiv och bakgrund. Den 13-bladiga bländaren hjälper till att bibehålla en nästan cirkulär bokeh även när objektivet bländas ned.
Bokehåtergivningen är utvecklad för att reducera färgblödning och dubbla konturer i områden utanför fokus och ger en mjuk och naturlig bakgrundsåtergivning.
Genom att strategiskt placera asfäriska element i fokuseringsgrupperna har Sigma kunnat minska antalet linselement i fokuseringsenheten. Tillsammans med en avancerad floating focus-mekanism har detta gjort det möjligt att kombinera hög optisk prestanda med en kompakt och mobil konstruktion.
Det gör objektivet väl lämpat för både studioarbete, fotografering på location och längre fotograferingar.
Autofokusen drivs av två HLA-motorer (High-response Linear Actuator) som ger snabb, exakt och tyst fokusering. Systemet ger effektiv motivföljning för både stillbild och video.
Den exakta fokuseringen är särskilt viktig vid f/1,2, där skärpedjupet är mycket kort och även små fokusavvikelser kan bli synliga.
Placeringen av fokuseringsgrupperna och de asfäriska elementen är optimerad för att reducera focus breathing. Förändringar i bildvinkeln vid fokusering hålls därmed på ett minimum, vilket ger mer naturliga fokusövergångar vid videoinspelning.
Objektivet har två AFL-knappar som på kompatibla kameror kan tilldelas olika funktioner. Dessutom finns en dedikerad bländarring med låsfunktion samt en click switch som gör det möjligt att slå på eller av klickstoppen.
Konstruktionen använder lätta och starka material som TSC (Thermally Stable Composite), vilket bidrar till den styvhet och hållbarhet som kännetecknar Sigmas Art-serie.
Den damm- och stänkskyddade konstruktionen gör objektivet bättre lämpat för arbete under varierande förhållanden. Frontlinsen har dessutom en vatten- och oljeavvisande coating som gör det enklare att hålla ytan fri från vattendroppar, fett och smuts.
Flare och ghosting har samtidigt reducerats effektivt genom den optiska konstruktionen, så att kontrast och klarhet bevaras bättre vid fotografering i motljus och andra krävande ljussituationer.
| Tillverkare | Sigma |
| Kategori | Objektiv |
| Objektivtyp | Prime |
| Brännviddstyp | Tele |
| Objektivfäste | E (Sony) |
| Kompatibla objektivfästen | E (Sony) |
| Fullframe | Ja |
| Speciella element/coating | 2 SLD,3 Asph |
| Bildstabilisator | Nej |
| Autofokus | Ja |
| Vädertätad | Ja |
| Intern fokus | Ja |
| Motljusskydd | LH878-08 included |
| Linseelement / Grupper | 17/12 |
| Bildvinkel | 28,6° |
| Närgräns | 84 |
| Bländarlameller | 13 |
| Största bländare | f/1,2 |
| Minsta bländare | f/16 |
| Brännvidd | 85 |
| Diameter | 87.2 MM |
| Längd | 121.7 MM |
| Vikt | 905 G |
| Filter diameter | 82 mm |